Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Przez swoje małe rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpiecznie, jako,że będzie mieć norkę, w której może skryć się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa